Gündem

Altın Lotus Ayaklı Kadınların Hikayesi

Kadınların güzellik uğruna çektiği ve dayandığı eziyetlere günümüzde hala şahit olabiliyoruz. Ancak eski devirlere ve dönemlere baktığımız da bu çile eziyetten de öte sakat kalmaya hatta bu uğurda ölmeye kadar dayanabiliyor.

Çin’de çok eski tarihlerde uygulanan lotus ayağa sahip olma geleneğini hiç duymuş muydunuz? Onun yüzyıl ile yirminci yüzyıla kadar devam eden altın lotus geleneği kadınların statü ve zenginlik göstergelerinden biriydi. Küçük ayaklı olmanın kadınlar açısından güzellik emaresi olarak görülürmüş. Daha küçük yaşlarda anneleri tarafından ayakları bandajlanarak sarılan kız çocuklarının ayaklarının küçük ayakkabı kullanımıyla birlikte büyümesi engellenirdi.

Lotus ayak uygulaması henüz 5 yaşında olan kız çocuklarına uygulanırken ayağın 8 cm ölçüsünde kalması amaçlanırken, çektikleri acı tarif edilemezdi. Küçük ayaklı kadınların güzel ve çekici olduğu algısı o kadar yaygındı ki ayaklarını bandajlanmayan ve büyük olan kadınlar bir utanç kaynağıydı.

Çin’de uzun yıllar hüküm süren ayak bağlama geleneği düpedüz işkence ve acıdan oluşuyordu. Altın lotus geleneğinin MS 960-1279 yılları arasında hüküm süren Song hanedanlığında, imparatorun cariyelerinden birinin ayaklarını ipek bağlarla bağlayarak dans etmesiyle ve imparatorun beğenisini kazanmasıyla başladığı rivayet edilmektedir.

Lotus ayak uygulaması 1912 yılında yapılan kampanyalar dahilinde yasaklanırken, bazı aileler kızlarına bunu gizlice yapmayı sürdü. Neyse ki günümüzde lotus ayak geleneğini sürdüren kişi kalmamasına rağmen, bu uygulamaya maruz kalan kadınların ayak parmakları çürüyüp düşerken çoğunluğu yürümekte zorlanıyor ve hatta hayatları boyunca sakat kalıyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir