Sosyal İçerikler

Dünya tarihinin ilk kadın doktoru Elizabeth Blackwell

Tüm dünyanın karşı durmasına, kadınları ikincil konumda görerek doktorluk gibi ulvi bir mesleğe yakıştırılmamasına rağmen hayallerinden vazgeçmeyen bir kadınla tanışmak ister misiniz? Amerika halkının ve öğrencilerin ayak diremesine rağmen tıp fakültesini başarıyla bitirerek ilk kadın doktor ünvanını hak eden bu güçlü kadının ismi Elizabeth Blackwell!

23 Ocak 1849 yılında New York Geneva College tıp fakiltesinden mezun olan Elizabeth, 1821 yılında Bristol’da dünyaya geldi. İnsan hakları ve kadın hakları savunucusu olan babasını kaybeden Elizabeth’in tek hayali bir doktor olmaktır. Başvurduğu 12 okuldan ret cevabı olmasına rağmen pes etmeyerek sonunda Geneva College Tıp Fakültesine 1847 yılında kabul edilir. Dönemin birincisi olarak 1849 yılında mezun olmayı başarır.

Zorluklarla karşılaşmaya devam eden Elizabeth bu sefer de muayene açmak istese de kadın olduğu için kimse büro veya ev kiralamasına izin vermez. Kadın doktorlar o dönemde hastanelerde bile iş bulamamaktadır. Paris’te başvurduğu bir kilinik diplomasını kabul etmeyerek yardımcı olarak onu işe alır. Hastalardan birinden kaptığı pürülan oftalmi hastalığı nedeniyle sağlam gözlerinden birini kaybeden Elizabeth’in cerrah olma hayalleri de böylelikle rafa kaldırılır.

New York’a dönerek kendisine ait bir ev satın alabilmeyi başardığında ise zor da olsa nihayet kendi muayenesini açar. Böylelikle meslek hayatına devam ettiği gibi başarılarıyla basının ilgisini üstüne çeker. 12 fakülteden ret cevabı olan Elizabeth Blackwell, sadece kadınların tıp eğitimi gördüğü Women’s Medical College of the New York Infirmary açtı.

Kadınların önünü açmak için İngiltere’de 1869 yılında National Health Society kurdu. Florance Nightingale ile birlikte „London School of Medicine for Women okullarını açarak kadın doktor ve hemşire yetiştirmek için ömrünü adadı.

Yaşlandığı dönemde iş hayatından uzaklaşarak kitaplar yazmaya başlayan Elizabeth, bir kitabında şu sözleri kaleme alır. Vücut ile ilgili olan her şeyden nefret ettiğini söylemiş ilgi alanlarının aslında metafizik ve tarih olduğunu belirtmiştir. Ancak bir arkadaşının son anlarında doktorunun kadın olsaydı daha az acı çekeceğini söylemesi üzerine eğitimini tıp bilimine döndürdüğünü yazmıştır.

Dünyanın ilk kadın doktoru olan Elizabeth Blacwell, 1910 yılında İskoçya’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir