Sosyal İçerikler

İş Hayatınızda Size Fayda Sağlayacak Beceriler

Öğrenimini sürdüren veya iş hayatına yeni atılacak olan gençler için İnstitute For the Future tarafından temel iş becerileri hakkında yayımlanan rapordan önemli başlıkları sizler için hazırladık.  Teknolojinin gelişimi ve insan gücünün kullanımının azalması yeni mesleklerin ve iş olanaklarının ortaya çıkmasını sağladı.  Gelecek iş hayatı değişimle birlikte gelirken, size gelecekte lazım olacağı düşünülen becerileri rapordan özetleyerek listeledik. Bahsi geçen bu yetinkinlikler, maharetler ve yetenekler iş hayatınızda başarı basamaklarını teker teker çıkmanızı sağlayacak.  

İş hayatınızda size fayda sağlayacak bu beceriler sayesinde fark yaratacak, ulaşmak istediğiniz hedefe daha kolay varacaksınız. 

1- Sosyal Zeka 

Sosyal zeka çoklu zeka türlerinden biridir.  Kişinin etkileşimde bulunduğu çevresini anlayabilme, sorunlara çözüm üretebilme ve ihtiyaçları giderebilme yetisidir. Çevresini algılama gücü yüksek çalışanlar kolayca uyum sağlayabildikleri gibi insani ilişkilerde de oldukça başarılıdır. 

2- Anlamlandırma 

Karmaşık işlerde ve oraya çıkan problemlerde anlamdırma, kodlama yetisi kişinin algılama, yönetilme, iç görü, karar verebilme yeteneğini geliştirir. Kişi kendi algı ve bilinç süzgecine dayanarak yapbozun tüm parçalarını tek bir seferde görebilir. 

3- Bilgi İşlemsel düşünme modeli

İş hayatınızın tüm alanlarında karar verebilme, problemleri çözebilme yeteneğiniz her zaman veriye dayalı düşünmek, soyut kavramlara bağlayabilmek, istatistiksel analiz yapabilmenizi kolaylaştırır. 

4- Yeniliklere adapte olabilme, uyum sağlama

İş hayatınızda meydana gelen muhtemel değişim ve yeniliklere ayak uydurabilme potansiyeliniz sizi her zaman bir adım öne çıkarır.  Çağın ve teknolojinin gerekliliklerine uyum sağlayarak iş dünyasında kalıcı bir yer edinebilirsiniz.

5- Bilişsel yükü yönetme 

Alanınızda giderek çoğalan bilgi akışında önemli ve işe yarar bilgileri sıralayıp, önem sırasına göre listelemek vakit kaybının önüne geçer. Öncelikleri belirleyerek bu doğrultuda hareke geçmez hızlı düşünme, hızlı karar verme yeteneğinizi geliştirir. 

6- Kültürler arası yetkinlik

Dar ve kısıtlayıcı çalışma ortamları yerini küresel çeşitliliğe bırakırken, küresel bağlantılar farklı kültürden insanın ortak işler yapmasının önünü açıyor.  Gelecekte farklı kültürlere sahip kişilerle kuracağınız etkileşim tercih edilen kişilerden biri halini almanızı sağlayacak. 

7- Tasarım düşünme 

Bütünsel bir gözle iş hayatınızdaki görev ve sorumluluklara, bilgi akışına ve kaynaklara bakabilmeniz, gözlemleyerek daha çok bileşeni keşfedebilmeniz aranılan özelliklerden birinin yerini tutacak . 

8- Medya iletişimi 

İleri ki iş hayatınızda da günümüzde de önemli bir yer tutacak olan sosyal medya ve iletişimi başarıya giden yolda size eşlik edecek. Medya formlarındaki içerik geliştirme, iletişimi sağlama, kullanabilme öncelik vermeniz gereken yeterliliklerden biri olacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir