Edebiyat

Kadın Başardı, Erkek Üstüne Alındı

Erkek yapar, cesaretlidir, tuttuğunu koparan gözü kara yiğittir. Bir erkeğin gücü sorgulanmaz, başarısının altında art niyet aranmaz. Cinsiyet kalıplarının en büyük palavrası ve sansasyonelliği yukarıda ki cümlelerin tam ortasında yatar. Erkekse iyiyi doğuştan şanslı, yaptığı ve yapacağı her şeyde haklıdır.

Bu devirde, yaşanılan şu çağda bu söylemler artık yenilir yutulur cinsten değil. Başlangıçta erkeğin bir adım gerisinde yürümesi söylenen kadın, günümüzün modern hayatında erkeğinin yanında yürümeyi istedi. Ona iş hayatında destek olmak için omuz verirken, doğal görevi atfedilen ev hayatını aksatmadı.

Kadını ikincil konuma iteleyen yargılara rağmen sosyal yaşantıda, ataerkil toplumda erkeğinin kol boyu yakınlığında durmak istedi. Ama lütfen bunu başaramadığını söylemeyin. İnsani ilişkilerde, kriz yönetiminde, çocukların eğitiminde ve üretim alanında istihdam sağlayan kadın, bir çok cephede aynı anda mücadele verdi.

Gerektiğinde yozlaşmış düzenle göğüs göğüse çarpıştı, el sözünün hüküm sürdüğü bir yerde kendi cümleleriyle savaştı. Kadın başardı, lakin erkek üstüne alındı. Yanında olmak, ona destek olmayan kadınını bir adım gerisine itekledi. Yaptıklarından çok yapmadıklarına takıldı, sorumluluklarının zorlaşmasına rağmen yardım teklifini bırak, davranışları ve sözleriyle ona köstek oldu.

Elinden tutması, bir hayatı bölüşmeleri gerekirken erkekliğin verdiği kalıtsal kibriyle hor gördü. Yeri geldi dövdü sövdü, küçük düşürücü ‘kadının saçı uzun aklı kısadır’ söylemleriyle başarısına leke sürdü. Maddi yönden desteğini kabul ederken, ev işlerini aksattığı ilk anda gerçek görevlerini kadınına hatırlattı.

Çocukları beslemekle, eğitmekle yükümlü gördüğü kadını aynı anda on parçaya bölünürken, çok insafsız davrandı. Sadece söylemde kalan eşitlik haklarına dair bir kaç söz mırıldanıp, erkek kadından güçlüdür gerimde dur diyebildi.

Vicdanda bulunmayan adaletten psikolojik ve fiziksel şiddet doğdu. Gerekçe atalarımızda, dinde ve toplum düzeninde aranırken, kadın ayaklar altında can çekişirken ‘sevdim öldürdüm’ diyebildi…

  • Semra Şenol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir