Edebiyat

Kadınlar Siz de Suçlusunuz!

 Kadınlar, kadınlarımız, hemcinslerim.  Affedin lakin sizde suçlusunuz.  Darp edilirken, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalırken sustuğunuz için sizde suçlusunuz.  Mal gibi alınıp satılırken, öldüresiye dayakla cezalandırılırken atamdır, kocamdır diyerek sineye çektiğiniz için sizde kabahatlisiniz. 

Laftan anlamayanın hakkı kötektir atasözüne sırt verip elini kaldıran eşleriniz, sevgiliniz ve hatta babanıza karşı affedici olamazsınız.  Affetmek yalnızca Allah’a mahsus, sizler hakkın yarattığı güzelliklerden sadece bir tanesi, geleceğin mimarısınız.  Kılınıza zarar vereni, sözleriyle kalbinizi kıranı, eliyle yanağınızı gözünüzü morartanı sevemezsiniz. 

Sen ki toplumu ayakta tutan yegane varlık, sen ki geleceklerimizi yetiştirecek olan annesin.  Sana yapılan kötülüğe, ikinci sınıf insan muamelesine, bir eşya gibi kullanılıp bir kenara atılmaya daha ne kadar sessiz kalacaksın. 

Göğsünde çocuğunu, kalbinde sevdiğini büyütürken sana yapılan zulmü kendine reva görecek misin? Erkekten ne eksiğin ne fazlan varken, evden başlayıp iş hayatında dahil olmak üzere yok sayılmaya devam mı edeceksin.

Hayır de!

Sadece bana değil tüm dünyaya Hayır diyerek göster isyanını.  Sessiz kalma, sustuklarına kar sayıp iç çekmelerin bu dünya düzenini alt etmeye yetmez.  Susma, sesini çıkarmaktan hakkını vermeyenlere karşı itiraz etmekten korkma.

 Kendine ve hemcinslerine düşman yetiştirme.  Daha küçükken oğlunu kadınlara düşman, ayrıcalıklı bir insan olarak yetiştirme.  Ona bir kadın nasıl sevilir, bir kadına nasıl saygı duyulur daha beşikteyken öğret. Aman oğlum erkektir yapar, erkeğin elinin kiridir diye evladının aklına girme, sırtını okşama. 

Sen ki gelecek nesli şekillendiren kadın, öncelikle kendine değer ver.  Kendini her koşulda sev, sev ki insanlık vazifeni yerine getirmeyi unutma.  Sana yapılan haksızlığa susma….

– Semra Şenol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir