Edebiyat

Modern İnsanın Buhranını Temsil eden Sırça Fanus-Sylvia Plath

Günümüz kadın yazarlarının ilham kaynaklarından biri olan  Sylvia Plath, Amerikan Edebiyatının ölümsüz kahramanlarından sadece biri. Hazin hikayesi, edebiyata olan düşkünlüğü ve modern insanın buhranlı çalkantılarını yazdığı Sırça Fanus, bu gün bile en çok okunan kitaplar arasında yer alıyor.

31 yaşında intihar ederek hayata veda eden  Sylvia Plath, eserinde kendi yaşamını özetlerken aile yapısını birebir sayfalara nakşediyor. Modern dünyanın acımasızlığı karşısında çıktığı savaşları, ruhsal tedavileri, intihar girişimlerini merhamet duygunuzu kabartacak şekilde kaleme alıyor.

Roman kahramanı Esther’in yaşadığı hayatın onu uçuruma nasıl sürüklediğini açıkça anlatan yazar kitabını ilk olarak 1963’de Victoria Lucas adıyla yayımlanmıştır. Yazarın intiharından sonra kendi ismiyle yayınlanmıştır. Yazarın annesi kitabın Amerika da yasaklanması adına girişimde bulunmuşsa da başarılı olamamıştır.

“Birinden hiçbir şey beklemeyince asla düş kırıklığına uğramaz insan.”

*

Sırça fanusun içinde ölü bir bebek gibi tıkılıp kalan insan için dünyanın kendisi kötü bir rüyadır.

*

Nefret ettiğim bir şey daha varsa, o da insanların kendinizi berbat hissettiğinizi bildikleri halde neşeyle hatırınızı sorup, “İyiyim,” demenizi beklemeleridir.

“Berbat hissediyorum.”

*

Kafamda akıl namına ne kalmışsa onu kullanarak bedenimi tuzağa düşürmem gerekiyordu, yoksa beni elli yıl boyunca o ahmak kafesinde hiçbir anlamı olmayan bir yaşama mahkûm edecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir