Edebiyat

Sefiller – Victor Hugo’dan İnsanlık Dersi Veren Alıntılar

Fransız yazar Victor Hugo tarafından kaleme alınan tarihi bir roman olan Sefiller, ilk olarak 1862’de yayımlanmıştır. Paris 1815’de başlayan hikaye birbirine bağlanan birkaç karakterin hayatıyla devam ederek 1832’de ki Haziran Ayaklanması’yla son bulur. 

 Dünya Klasikleri arasındaki yerini alan Sefiller, ölümsüz bir eser olarak onlarca dile çevrilirken günümüzde hala en çok okunan romanlardan birisidir. Fransa tarihi, kentsel yaşamı, mimariyi, ahlak felsefesini, dini, siyaseti, aileyi ve romantik ilişkileri ele alan roman gerçeğe dokunan üslubu ile çok sevildi.  

Yayımlandığı ilk dönemlerde olumsuz yorumlara maruz kalan eser, dünya çapında büyük ses getirmeyi başarmıştır. Yazar eserinin  ön sözünde amacını şu sözlerle açıklamıştır. 

Yeryüzünde yasalar, gelenekler aracılığıyla uygarlık içinde yapay cehennemler yaratan, ilahi yazgıyı uğursuz insanlar aracılığıyla karıştıran bir toplum lanetlemesi oldukça; çağımızın üç temel sorunu, erkeğin yoksulluk yüzünden alçalması, kadının açlık yüzünden düşkünleşmesi, çocuğun cehalet yüzünden yeteneklerini geliştirememesi sorunları çözümlenmedikçe; bazı bölgelerde toplumun insanları boğması mümkün oldukça; başka bir deyişle ve daha geniş bir açıdan yeryüzünde cehalet, sefalet bulundukça bu gibi kitaplar faydasız olmayacaktır. 

Sefiller yayımlandığı günden bu yana müzikal, müzikallerden oluşan bir film ile birlikte tiyatro, sinema ve televizyon programlarına uyarlanarak izleyiciye sunulmuştur. 

Ünlü yazar Victor Hugo’nun Sefiller romanından insanlığa ve yaşama dair en güzel alıntıları sizler için derledik, okudukça düşünmenizi ve yeniden sayfalar arasında kaybolmak isteminize neden olacak…

”Kalabalıklar daima tehlikelidir. İçlerinde mutlaka ruhlarını ucuza satan alçaklar bulunur.”

”Bazı insanların yüzüne bakmak, onlardan kuşkulanmak için yeterlidir.”

“Tanrı, hiç bir çocuğu kötü olsun diye yaratmaz! Onu kötü yapan, kötü eğitimdir!..Kötü anne-baba, kötü çevre, kötü yönetim balçık gibidir, zavallı yavruları da çekip yutar.”

“Eğer bir insanın kanayan bir yarası varsa, en iyi merhamet o insanın bu yarasına hiç dokunmamak değil midir?”

“Ah! Mendebur ihtiyar dünya! İnsan sende çalışır çabalar, sende işsiz kalır, sende namussuz olur, sende kendini öldürür, sende her şeye alışır.”

“Hayvanlar arasında bir güvercin olmak için doğmuş bir yaratığın, bir yırtıcı kuş haline geldiği hiçbir zaman görülmemiştir. Bu yalnız insanlarda görülür.”

“İnsan mayasına karışan cehalet onu karartır. Tedavi edilemeyen bu karanlık insanın içini kaplayınca Kötülük’e dönüşür.”

“Devrimin mantığıyla felsefesi arasında şu fark vardır ki, onun mantığı sonunda savaşa götürebildiği halde, felsefesi barışa götürebilir.”

“Suç onda değildi. Eksik olan sevebilme yetisi değil, sevebileceği kimsenin olmamasıydı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir