Sosyal İçerikler

Ussallaştırma (Rasyonalizasyon)

Savunma mekanizmasının bir parçası olarak kabul edilen ussallaştırma, hemen herkes tarafından kullanılabilir bir durumdur. Ussallaştırma diğer adıyla rasyonalizasyon kişinin gerçek sebeplerini bilmediği kimi davranış, duygu ve düşüncelerini mantık açısından bir tutarlı bir nedene veya ahlak yönünden benimsenebilir nedene bağlamasıdır.

İçten gelen, kabul edilmeyen dürtüler, istekler, korkular ve çatışmaların genel olarak mantıklı bir nedene dayandırılmasına ussallaştırma denir. Ussallaştırma yapan kişi de genellikle bu nedene inanmaktadır.

Ussallaştırma veya rasyonalizasyon belirli oranlarda kullanıldığında kaygıyla baş etme imkanı sağlamaktadır. Ancak korku, kaygı ve dürtülerin anlaşılabilirliğini kısıtlaması yüzünden kişinin aynı hatalara tekrar düşmesine neden olmaktadır.

Hükmetmeyi seven bir annenin çocuğuna baskı uygulayarak, bunu onun iyiliği için yaptığı söylemesi veya başarabileceği bir iş olmasına rağmen nasıl olsa olmayacak düşüncesiyle işe başlamaması ussallaştırma örnekleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir