Sosyal İçerikler

Zamanı Verimli Kullanma Tekniği : Pomodoro

    Zamanın su gibi aktığı bir dönemdeyiz, iş hayatında ve eğitim sürecimizde zamanın kıymetini daha iyi anlıyoruz.  Her ne kadar zamanı kontrol etmek, yararlı kullanmak için planlar yapsak da çoğunlukla başarılı olamadığımız aşikar.  Günümüzün en büyük sorunu olan zamanı verimli kullanamama sorunsalımızı kökten yok edecek bir yöntem var. 

Evet duydunuz, zamanı en verimli halde kullanmamızı sağlayacak bu yöntemin adı Pomodoro tekniği.  Nedir bu Pomodora diyorsanız hemen açıklayalım. 1992 yılında Francesco Cirillo tarafından bulunan bu teknik 25 dakikalık bölümler üzerine kurulmuş bir zaman yönetimi tekniği.  

İtalyanca domates anlamına gelen Pomodoro; dikkat dağınıklığıyla cebelleşen Francesco’nun kendi icat ettiği bir çalışma tekniği.  Okuduğu yıllarda odaklanma problemi yaşayan Francesco, domates şeklinde bir zamanlayıcı ile kendisine bir çözüm yolu yaratmış.  Evet, eline bir zamanlayıcı alarak ’10 dakika boyunca hiç ara vermeden ders çalışacağım’ diyen Francesco bu sayede odaklanma sorununu aşmıştır. 

Eğer sizlerde bu tekniği denemek ve uygulamak istiyorsanız size lazım olan 3 öge var. 

1- Kalem 

2- Zamanlayıcı

3- Yapılacaklar listesi 

Francesco’nun yaptığı gibi Pomodoro tekniğini uygulama kısmında zamanlayıcıyı 25 dakika ayarlayın.  25 dakika boyunca ara vermeksizin çalışın, zamanlayıcının süresi dolduğunda 5 dakikalık bir mola vereceksiniz. Dinle süreniz esnasında kesinlikle yaptığınız iş hakkında düşünmeden zihninizi boşaltacaksınız. 

Her 25 dakikalık çalışma bir pomodoro ediyor, 4 pomodoro bitirdiğiniz de 30 dakika dinlenme hakkına sahip olacaksınız. 30 dakikalık bu dinlenme anında yürüyüş yapabilir, yemek yiyebilir yada sizi rahatlatan herhangi bir şeyi yapabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir